23 Haziran 2017 Cuma

Atay: Okumak hayatı yeniden keşfetmektir

Kırıkkale Kütüphane Müdürü Zeliha Atay, okumayan, düşünmeyen, fikir üretmeyen bir toplumun ne gelişmesi ne de kendi geleceğine yön vermesinin mümkün olacağını söyledi. Atay, “Okumak hayatı yeniden keşfetmektir. Okumak, sevgi, saygı...

26 Mart 2013 Salı 19:23
Atay: Okumak hayatı yeniden keşfetmektir
Kırıkkale Kütüphane Müdürü Zeliha Atay, okumayan, düşünmeyen, fikir üretmeyen bir toplumun ne gelişmesi ne de kendi geleceğine yön vermesinin mümkün olacağını söyledi. Atay, “Okumak hayatı yeniden keşfetmektir. Okumak, sevgi, saygı ve hoşgörü sahibi olmak demektir. Kısacası okumak yaşamın ta kendisidir.” dedi.

26 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası dolayısıyla İl Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Programda, Güzel Sanatlar Lisesi konser verdi. İl Kütüphane Müdürlüğü’nün 2011 yılında yaptığı çalışmaların slaytları izlendi.

Programda konuşma yapan Atay, “Bilgi toplumuna dönüşmeyen bir toplumun küreselleşen dünyaya ayak uydurması mümkün değildir. Tekdüze olmuş toplumlar sorgulamaz, yeni bilgilere ulaşma çabasına girmez ve sorunlara başka perspektiflerden bakamaz.” diye konuştu. Okuma kültürünün her insanda olması gerektiğini söyleyen Atay, “Tekdüzelikten kurtulmanın ilk şartı toplumun çoğullaşmasından geçer. Toplumların çoğullaşması; içlerinde konulara farklı yaklaşabilen ve sorgulayabilen, insanları barındırmasıyla mümkün olur. Hızla değişen dünyadaki yeniliklere ayak uydurabilmek için bilgi toplumuna dönüşmek, dönüşen toplumu ise çoğullaştırmak gereklidir. Bu da ancak ve ancak bilgi ile mümkün olur.” şeklinde konuştu.
 •       
  • Yorumlar

  banner68
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV