Bugun...


Kemalettin İSAOĞLU


Facebookta Paylaş

Yerel seçimde Ak Parti nasıl aday istiyor!
Tarih: 01-10-2018 11:33:00 Güncelleme: 01-10-2018 11:33:00


Her seçim gibi önümüzdeki yerel seçimler de Ak Parti için önemli. Daha doğrusu bu sefer Ak Partili belediye başkanları için bir sınav niteliğinde. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan sevgisiyle kim olursa olsun Ak Partili adaya oy veren seçmende seçicilik başladı. Yaşadığımız son Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a % 52 gibi  yüksek oy verirken, Ak Parti on puan düşük oy alabildi.

Seçmen adeta milimetrik bir paylaşımla ilginç bir denklem kurarak önemli bir mesaj verdi. Cumhurbaşkanımız mesajı aldıklarını belirterek gerekenin yapılacağını eksikliklerin giderileceğini belirtmişti.

Mesajla verilmek istenen rahatsızlık Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ayak uyduramayan, söylemleriyle ve tavırlarıyla parti misyonuna uygun olmayan veya çalışmayan/pasif kalan kimi isimlerden kaynaklanıyordu. Milletvekili seçimlerinde bazı isimler bu yüzden elendi. Rahatsızlık meselesi belediye başkanları içinde geçerli.

Gerçi 15 Temmuz’dan beri bazı belediye başkanları istifa ettirildi. Ancak o istifalar, daha çok Fetö ile alakalıydı. Kimilerinin fazla müsamahalı davranması, yakınlarının veya çevresinin adının geçmesi gibi nedenlere bağlı rahatsızlıklarla ilgiliydi.

Bunların dışında icraatlarındaki yetersizlik, halkın hoşnutsuzluğu veya tavırlarındaki iticilik nedeniyle rahatsızlık uyandıranlar var.

Erkene alınmazsa önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde mevcut Ak Partili belediye başkanlarının belki yarısından fazlası değişecek iddiası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın çevreler tarafından dile getiriliyor. Yerel halkın ve teşkilatların görüşleri en büyük değerlendirme olsa da, bazı kriterler öncelik taşıyacakmış.

15 Temmuz’daki darbe girişimindeki tavırlar bu kriterlerden birisi. O gün iki arada kalanlar, geç refleks verenler, söz gelimi selayı geç okutanlar, Erdoğan’ın talimatına rağmen zamanında darbeyi kınayan bildiriyi okumayanlar not tutulmuş. Çoğunun gereği yerine getirilmişse de, bazıları seçime bırakılmış. Bu sebeple yeniden aday olamayacakların sayısı il/ilçe bazında 500’ü geçebilir deniliyor.

Diğer bir kriter, hiçbir kültürel faaliyet göstermeyenler de elenme sebebi olacakmış. Önemli günlerde sadece şarkıcılara dünyanın parasını ödeyip konser verdiren Belediye Başkanlarının yeniden aday olması zor görünüyormuş. Mülakata gelecek adaylara belediye icraatları dışında ne gibi kültürel faaliyetleri yapacakları sorulacakmış. İllerinde veya ilçelerinde kitap fuarı düzenleyenler, okullarla birlikte kültürel etkinlikler yapanlar avantajlı olacakmış.

Başka bir kriter, halkla didişen-çekişen, makamıyla hava atan, gösteriş yapan, sıradan vatandaşın evlerine ziyarete gitmeyen, halkın bir şekilde tepkisini çeken başkanların şansı yokmuş.

Bu anlatılanların ışığında Ak Partili mevcut belediye başkanlarının yarısına yakın kısmının revize edileceğini öngörmek mümkün. Fetö konusunda en küçük şüphe taşımayan, halkla sıcak ilişkileri olan, kültürel faaliyetlere önem veren adayların şansı yüksek olacağı için yeni seçim döneminde pek çok yeni ismin belediye başkanı olacağı bir dönem yaşayacağız.

Belediyelerin kültürel faaliyetlere ağırlık vermesi özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en önemli kriteri. Küçük bir ilçenin belediye başkanının bile 500 bin -1  milyon harcayıp birkaç saatliğine şarkıcı ağırlaması büyük tepki çeken faaliyetlerden. Kaldı ki gelen sanatçıların ekseriyeti  iktidar muhalifi, gezici, Erdoğan düşmanı gibi özelliklere sahip olduğu için gösterilen tepki daha büyük oluyor. Bu zamana kadar tepkilere ve uyarılara rağmen bu tarz faaliyetlerde bulunanların yeni dönemde şansı yok.

Yeni dönem yerli ve milli sanata/kültüre değer verenlerin, bulunduğu yörenin tarihine ve kültürüne yatırım yapanın, sanatçısına sahip çıkanın dönemi olacak.

Bu beklenti sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan da değil, halk tarafından da arzu edilmekte. Fetö’ye en küçük ilgisi olmamış, kritik konularda tutarsız ve kararsız kalmamış, halkla bütünleşen, vatandaşın sofrasına oturabilen, kültürel faaliyetlere önem veren, muhtaçlara sahip çıkan adaylar, Ak Parti’yi asıl zafere ulaştıracak adaylar olacaktır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
YUKARI